18 maja 2024

W jaki sposób zapewnić oświetlenie w placówkach medycznych? Oprawy do powierzchni czystych

Szpitale czy przychodnie są miejscami specyficznymi. Bardzo ważne jest w nich zapewnienie możliwie najbardziej higienicznych warunków, o co nie jest rzecz jasna łatwo z uwagi na obecność rozmaitych mikrobów, nierzadko mających jednoznacznie negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Jednocześnie bardzo ważne jest to, aby usytuować w takich placówkach wyraźne i efektywne oświetlenie. Dlatego w toku urządzania pomieszczeń w obiektach medycznego przeznaczenia, koniecznością jest skorzystanie z odpowiedniej klasy lamp.

Lampy do zadań specjalnych Zwykle producenci sprzętu oświetleniowego proponują swoim klientom rozwiązania zaprojektowane typowo dla ich potrzeb. Mowa wówczas o tak zwanych oprawach do powierzchni czystych. Często są one wyposażane w specjalne rodzaje świetlówek, które nie sprowadzają swojej roli jedynie do oświetlania pomieszczeń. Dzięki odpowiedniemu wykonaniu emitują promienie nieszkodliwe dla człowieka, ale powstrzymujące rozwój nierzadko groźnych drobnoustrojów.

Przeciwko drobnoustrojom Najczęściej lampy tego typu są instalowane nie tylko w szpitalach, ale także samych gabinetach lekarskich, jak też poczekalniach. Dobrym przykładem są tu przychodnie dziecięce, gdzie często na niewielkiej przestrzeni znajduje się grupa młodych ludzi borykających się z chorobami zakaźnymi typowymi dla wieku dziecięcego. Dzięki specjalnym rodzajom oświetlenia możliwe jest zahamowanie ekspansji przynajmniej części bakterii oraz wirusów. Jednocześnie oprawy takie, jak i źródła światła, zaliczane są do energooszczędnych.