25 lipca 2024

Światło jako element architektoniczny domu

Temat oświetlenia zewnętrznego nie każdemu jest szerzej znany i co za tym idzie nie wszyscy mają odpowiednią wiedzę związaną z tym tematem. Należy sobie jasno powiedzieć, że pod tym względem mamy wiele możliwości, albowiem producenci wyrobów oświetleniowych pamiętają o wszystkim. Mając własny dom jednorodzinny, można śmiało pomyśleć o tym, jak oświetlić go także na zewnątrz. Szybko bowiem okaże się, że tego rodzaju rozwiązania są uzasadnione. Należy w tym kontekście wskazać chociażby sytuacje, kiedy chcemy spędzić letni wieczór na tarasie, a światło świec czy lampionów okazuje się zbyt słabe. Konsumenci rozumieją, że montaż zewnętrznego oświetlenia ma sens i to nie tylko z czysto praktycznych względów.

Umiejętnie wykorzystując światło, można doprowadzić do sytuacji, w której nasz dom będzie jeszcze lepiej się prezentował. Podświetlając elewację lub stosując reflektory oświetlające poszczególne fragmenty domu, można sprawić, że będzie on wyglądał po prostu doskonale. Potencjał w tym zakresie jest naprawdę szeroki, dlatego warto robić z tej opcji użytek. Naturalnie trzeba jeszcze pamiętać, aby oświetlenie wykorzystywane pod tym kątem spełniało pewne konkretne wymagania natury technicznej. Wygląd i szczelność – dwie istotne sprawy Tam, gdzie pojawiają się urządzenia zasilane energią elektryczną, pojawiają się konkretne oczekiwania i postulaty związane z bezpieczeństwem. Oświetlenie zewnętrzne domu będzie w wielu przypadkach narażone na zawilgocenie, wahania temperatur czy drobiny unoszące się w powietrzu.

Wynika z tego jasno, że stosowane lampy muszą spełniać warunki klasy szczelności. Najczęściej stosuje się w tym kontekście normy IP66 lub IP67, dzięki którym można nie obawiać się o to, że oprawy będą narażone na jakiekolwiek usterki. Pod względem stylistyki lampy zewnętrzne wyglądają bardzo różnie. Jeśli będą one w widocznych miejscach i będą zintegrowane na przykład z elewacją i ścianami zewnętrznymi, powinny nawiązywać swoim charakterem wizualnym do koncepcji architektonicznej. Dom nowoczesny w formie może mieć nowoczesne oświetlenie, aczkolwiek w przypadku bardziej klasycznej architektury trzeba będzie skorzystać z opraw o innej postaci. Potencjał w tych rozwiązaniach jest naprawdę spory i warto robić z niego użytek w jak najszerszym zakresie.