18 czerwca 2024

Jak wybrać oświetlenie wiszące?

Oświetlenie wiszące to bardzo popularny wybór, zarówno do salonu, jak i do jadalni czy do jeszcze innego pomieszczenia. Dzieje się tak, gdyż tego typu lampy są z jednej strony bardzo dobrym źródłem światła, a z drugiej strony mogą pełnić również funkcje estetyczne oraz dekoracyjne. Tu pojawia się jednak pytanie, na co tak właściwie zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia wiszącego? W pierwszej kolejności powinniśmy przede wszystkim zdecydować o tym, jakiego rodzaju lampy szukamy – jak się bowiem okazuje, może być to lampa o jednym lub kilku punktach światła. W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z oświetleniem, które bardzo dobrze sprawdzi się jako swego rodzaju oświetlenie dodatkowe. Z kolei jeśli chodzi o lampy wiszące posiadające kilka punktów świetlnych to one będą znakomitym wyborem chociażby w kuchni nad stołem – tego typu oświetlenie wiszące pozwoli nam znakomicie oświetlić calutki stół, dzięki czemu spożywanie posiłków będzie odbywać się w jeszcze bardziej komfortowych dla nas warunkach. Jest to więc dobry wybór także dla jadalni, jeżeli tylko posiadamy takową w naszym domu.

Na jakie lampy wiszące postawić?

Jeżeli wiemy już, do jakiego pomieszczenia szukamy oświetlenia, możemy skupić się na tym, jaka tak w zasadzie ta lampa powinna być.

Do wyboru mamy wiele przeróżnych modeli – począwszy od klasycznych i minimalistycznych, a skończywszy na oświetleniu, które samo w sobie stanowi bardzo efektowną dekorację. W związku z tym warto jest dopasować oświetlenie do charakteru danego pokoju oraz wystroju, na jaki się zdecydowaliśmy. W ten sposób uzyskamy pewną spójność, jeżeli chodzi o całe pomieszczenie, co jest bardzo ważne w kontekście oświetlenia. Przy tym wszystkim pamiętajmy, że możemy postawić na oświetlenie o bardzo różnych kształtach czy stworzone z przeróżnych materiałów. Warto mieć przy tym na uwadze pomieszczenie, do którego wybieramy lampę – musi ona bowiem spełniać określone wymagania. W salonie oświetlenie nie może być na przykład zbyt jasne, ani też nie powinno odbijać się od ekranu telewizora. W przypadku oświetlenia wiszącego ważną kwestią jest również to, czy lampa powinna mieć regulowaną wysokość – w wielu sytuacjach jest to bardzo dobre i praktyczne rozwiązanie.